Elektronik Kelepçe-İzleme | Denetimli Serbestlik


Denetimli Serbestlik Forum

Denetimli Serbestlik Forum

Adli Kontrol Tedbiri

Adli Kontrol Tedbiri

İzin ve Nakiller

İzin ve Nakiller

Müdürlüklerde Hangi bürolar bulunur?

Müdürlüklerde Hangi bürolar bulunur?

SAMBA Nedir?

SAMBA Nedir?

Elektronik İzleme
  • Yayınlanma Tarihi
  • 22 Ocak 2017 - 17:40:44
Elektronik İzleme

Şüpheli veya sanık hakkında hüküm öncesinde tutuklama yerine verilen adli kontrol  tedbirlerinin yerine getirilmesinde,

5271 Sayılı CMK.nın:

109/3-j maddesi gereğince konutu terk etmekten yasaklanma,

109/3-k maddesi gereğince bir yerleşim bölgesini terk etmeme,

109/3-l maddesi gereğince, belirlenen yer veya bölgelere gitmeme (mağdura yada müştekiye yaklaşmama),

Hüküm sonrasında hapis cezası yerine verilen bazı seçenek yaptırımların infazında:

5237 Sayılı TCK.nın 50/1-d maddesi gereğince belirli yerlere gitmekten yasaklanma,

Salıverilme sonrasında:

5275 Sayılı Yasanın 105/A-5-b maddesi gereğince bir yerleşim bölgesini terk etmemek,konutu terk etmekten yasaklanma,

5275 Sayılı Yasanın 110/2 maddesi gereğince cezanın konutta infazı,

5275 Sayılı Yasanın 105/A-5-c maddesi gereğince belirli yerlere gitmekten yasaklanma,

5275 Sayılı Yasanın 105/A maddesi gereğince mağdura ve müştekiye yaklaşmama, evde alkol kullanmama veya eve alkollü gelmeme,

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması;

5271 Sayılı CMK.nın 231/8-c maddesi gereğince belirli yerlere gitmekten yasaklanma, mağdura ve müştekiye yaklaşmama, evde alkol kullanmama veya eve alkollü gelmeme vb.gibi kararların yerine getirilmesinde yükümlülerin elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesini, gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlayan yöntemdir.

 

Kullanılan Cihazlar:

Konutu terk etmekten yasaklanma, cezanın konutta infazında GSM Ev Ünitesi Kullanılmaktadır.

GSM EV ÜNİTESİ

Yükümlülerin; belirlenen bir konutta, belirli saatler arasında denetim ve gözetim altında bulundurulmasını  sağlamak amacıyla kullanılan yöntemdir.

Bu sistem yükümlünün ayağına veya koluna  saat görünümünde, yükümlünün yaşamını olumsuz olarak etkilemeyecek şekilde, tasarlanmış bileklik (kelepçe) takıldıktan sonra ev içerisinde mesafe tanımlaması yapılarak, cihazın sisteme tanıtılması ile yükümlünün sistem üzerinden takibinin yapılmasını sağlayan ülkemizde en sık kullanılan yöntemdir.

 

 

Belirli yerlere gitmekten yasaklanma, belirli bir yerleşim bölgesini terk etmeme, mağdurun yada müştekinin evine yaklaşmama tedbirlerinin infazında GPS ÜNİTESİ,

GPS ÜNİTESİ

Çocukların ve suç mağdurunun korunması amacıyla, belirlenen yer veya bölgelere gitmesi yasaklanan veya belirli yer veya bölgeleri terk etmeme kararı verilen yükümlülerin denetiminde ve takibinde kullanılan cihazlardır.

 

Yükümlünün  ayağına veya koluna saat görünümünde  yükümlünün yaşamını olumsuz olarak etkilemeyecek şekilde, tasarlanmış bileklik (kelepçe) takıldıktan sonra yaklaşmaması veya girilmemesi gereken bölgenin koordinatları harita üzerinden işaretlenerek bu bilgi sisteme kaydedilir. Yükümlü yaklaşmaması veya girmemesi gereken bölgeye girmesi durumunda, elektronik izleme merkezine bu bilgi hızlı bir şekilde ulaşır ve yükümlü aranarak ya da mesaj gönderilerek uyarılır.

 

Mağdura yada müştekiye yaklaşmama tedbirinin infazında MAĞDUR ÜNİTESİ

MAĞDUR ÜNİTESİ

Aile içi şiddet suçundan mahkum olan yükümlülerin, suç mağdurlarına belirli bir mesafe yaklaşmasının yasaklanmasına dair tedbirlerin takibinde kullanılan bir elektronik takip sistemidir.
Yükümlünün ayağına veya koluna bileklik (kelepçe) takıldıktan sonra yaklaşmaması veya girilmemesi gereken bölge harita üzerinden işaretlenir ya da mağdur arasındaki yaklaşılmayacak olan mesafe ve bu bilgi sisteme kaydedilir.

Yükümlünün, yaklaşmaması veya girmemesi gereken bölgeye girmesi veya alıcı üniteyi yanına almaması durumunda elektronik izleme merkezine bu bilgi hızlı bir şekilde ulaşır ve kişi aranarak ya da mesaj gönderilerek uyarılır.
İhlal durumunda elektronik izleme merkezine gelen ihlal sinyali sonrasında, ilgili birimlerle irtibata geçilerek eş zamanlı müdahale yapılır.

 

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz

Denertimli Serbestlik

Denetimli Serbestlik Bilgi Kaynağı